Oto Periyodik Bakımda Neler Değişir

Oto Periyodik Bakımda Neler Değişir

  Periyodik bakım araçlarda öncül hazırlıkların yapıldığı ve hasar tespit/onarım işlemlerinin gerçekleştirildiği iki ana kategoriden oluşan tamiratların tümünü ifade eder. Belirli Km ve zaman aralıklarıyla yapılan periyodik bakımların ana amacı; araçların çalışma düzeneğini koruma altına alarak eskiyen parçaların ve sıvıların değişimi yapmaktır. Oto periyodik bakım işlemleri kapsamında değişimi ve kontrolü yapılan parçalar ile genel uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Hava filtreleri kontrolü/ değişimi
  • Yağ filtresi kontrolü/ değişimi
  • Polen filtreleri kontrolü/ değişimi
  • Karper tapa conta kontrolü
  • Klima sistemleri kontrolü
  • Motor yan aksam kontrolleri
  Araçlarda periyodik bakımlar üretici tavsiyesine uygun zaman ve Km aralıklarıyla yapılır. Burada temel husus araçların model ve üretim tasarımına uygun şekilde bakıma alınmasıdır. Dolayısıyla araç sahiplerinin; üretici firmalardan alınan bakım zamanlamalarına yönelik tavsiyelere uyması gerekir. Çünkü her araç markası ve modelinin teknik bakımdan farklılıkları mevcuttur. Bu durumda bakım ve onarım işlemleri için uyulması gereken süre ve Km değerlerinde de farklılıklar ortaya çıkmaktadır.

Oto Periyodik Bakımda Neler Değişir

Oto Periyodik Bakım Nedir?

Oto Periyodik Bakım Nedir?

  Belirli zaman ve Km aralıklarıyla araçların aşınma/hasar tespiti için test edildiği; sonuçlar bağlamında gerekli değişim ve onarımların yapıldığı uygulamalar bütününe oto periyodik bakım adı verilir. Bu bakımlar mevsimsel koruyucu bakımlar ve Km başı motor bakımları olarak iki temel uygulama kategorisine ayrılır. 10 bin/ 30 bin / 60 bin bakımı olarak da adlandırılan periyodik bakım uygulamaları motor performansının korunması ve güçlendirilmesi için yapılan çalışmalar kapsamına girer. Mevsimsel bakımlar ise; zorlu çevre koşulları ve mevsim şartlarına uygun şekilde, arabanın korunmasına yönelik destek çalışmalarının yapıldığı kategoridir. Tüm araç bakım onarım işlemleriniz için Çekmeköy oto servisi Msn Otomotiv doğru adrestir.

Oto Periyodik Bakım Nedir?

Periyodik Bakımın Önemi

Periyodik Bakımın Önemi

  Araç sağlığının korunması ve sürüş güvenliğinin arttırılması açısından periyodik bakım kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda kullanım konforunun yükseltilmesi için de periyodik bakımlar destekleyici bir rol oynar. Güvenlik kriterlerinin karşılanabildiği ve motor performansının maksimum verimle elde edildiği araçlar için periyodik bakım düzeninin takip edilmesi gerekir. Zamanla araçlarda oluşan hasar ve yıpranmaların genel çalışma performansını olumsuz etkilemesi sürüş güvenliğini riske atar. Bu nedenle belirli aralıklarla destekleyici onarım çalışmaları yapılmalıdır. Ayrıca mevsimsel periyodik bakım uygulamaları da zorlu şartlar altında güvenli sürüş deneyimi açısından vazgeçilmez uygulamalardır.

Periyodik Bakımın Önemi