Araç Fren Sistemleri

Araç Fren Sistemleri

Araç teçhizatları ve sistemleri arasında sürüş güvenliğinin temeli fren sistemleri ve bağıl aksamlardan oluşur. Araçların hareket sırasında gerekli durumlar için yavaşlama ve durması frenleme mekanizmalarının devreye girmesiyle sağlanır.

  Tüm taşıtlar için fren mekanizmalarının sağlığı en önemli çalışma alanlarından biridir. Üstelik yalnızca yolcu ve sürücü açısından değil, trafik ve yaya güvenliği açısından da fren mekanizmalarının sağlıklı işleyişi hayati önem taşır. Araçların muayene, ekspertiz gibi kontrollerden geçişi için de fren sistemleri ilk test bölümlerinden biridir. Dolayısıyla düzenli bakım/ onarım ve kontrol gereken alanların başında yer alır.

Fren Sistemleri ve Bakımı

  Oto bakım kategorileri arasında güvenlik kriterlerini karşılayan bakımların başında fren bakımları gelmektedir. Bu nedenle yapılan tüm bakım/ kontrol ve onarım çalışmalarından nitelikli planlama ve orijinal malzeme kullanımı son derece mühimdir. Fren sistemleri bakımı yapılan araçlarda sağlanan kullanım avantajlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Araç sürüş güvenliği sağlanır
  • Trafik güvenliği sağlanır
  • Bağıl sistemlerin bakımı yapılır
  • Kullanım konforu desteklenir
  • Güvenli sürüşe katkı sunulur
  • Akıllı fren sistemlerinin bakımıyla güvenlik koruma arttırılır
  Fren sistemleri araç bakım/onarım sektöründe alan uzmanlığı gerektiren bir uygulamalar bütünüdür. Bu nedenle araç sahiplerinin hizmet sağlayıcı tercihinde alan uzmanlığı bulunan yetkili firmalarla çalışması önerilir. Aksi durumlarda fren mekanizmaları gibi hayati önem taşıyan bölümlerin bakımı için garantili kullanım mümkün olmaz. Onarım ve bakım sonrası kullanım garantisi sağlanması için işlem yapılan firmanın alan profesyonellerinden oluşan ekiplerle ve orijinal ekipmanla hizmet vermesi gerekir. Fren balata değişimi fiyatları 2022 güncel listemize ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm arızalarınıza tespit işlemimizi bilgisayarlı arıza tespit cihazları ile belirlemekteyiz. Bu sayede doğru  ve uygun maliyetli oto servis hizmeti alırsınız.

Akıllı Fren Sistemleri

  Yeni nesil araç modellemelerinde sürüş konforunu ve güvenliğini arttıran tasarımlar mevcuttur. Bunlar arasında son dönemin en fazla gelişme sağlayan çalışma alanı akıllı fren sistemleri ve sürüş destek programlarıdır. Bu sistemler sayesinde şerit destek ve yorgunluk tespitinden güvenli mesafe ayarlayıcılara, otomatik yavaşlatma sistemlerinde duruş kalkış konfor programlarına kadar sayısız tasarım bulunur. Akıllı fren sistemlerinin bakımı da tıpkı manuel sistemlerde olduğu gibi alan yetkinliği gerektirir. Bu nedenle akıllı araç tasarımlarının fren bakımları yetkili firmalar tarafından yapılmalıdır. Fren sistemi güvenlik için tek başına yeterli değildir. Oto lastik ve balast değişimi de sürüç güvenliği için önemlidir. Güvenliğinizin tüm basamaklarını ise oto periyodik bakımı ile tamamlayabilirsiniz. Fren balata değişimi fiyatları 2022 güncel listesi için bizi arayın.

İlgili Konular

Marş Dinamosu Arızası

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git

Kışın Araçta Neler Kontrol Edilmelidir

Çevre şartlarının en zorlu koşulları kış aylarında yaşanmaktadır. Dolayısıyla araçlar için de performans bakımından en fazla desteğe ihtiyaç duyulan dönem kış aylarıdır. Rüzgarlı, soğuk ve yağışlı geçen bu mevsimin teknik teçhizat üzerinde olumsuz bir etkisi bulunur. Dolayısıyla araç bakım periyotları arasında da kış bakımları oldukça önemli bir yere sahiptir. Kışın araçta kontrol edilmesi gerekenler ve mutlak ayarlardan bazıları şunlardır: Lastik kontrolleri yapılmalı ve kış lastiği kullanılmalıdır Motor yağı kontrolü yapılarak gerekirse değiştirilmelidir Motor hava fil...

Rehbere git
Kışın Araçta Neler Kontrol Edilmelidir
Komple Araç Boyama

Komple Araç Boyama

Komple araç boyama işlemi bazı araçların genel ihtiyaçları arasındadır.

Rehbere git

Akü Kışı Donmaması İçin Ne Yapılması Gerekir

Akü kışın donmaması için kış mevsimine kadar düzenli yapılan araç bakım hizmeti çok önemlidir. Araç sahiplerinin düzenli ve belirli aralıklarla uzman bir firmaya araç bakımı yaptırması, kış mevsiminde de akünün etkilenmemesi demektir. Aksi takdirde ihmal edilen araç bakımı, özellikle havaların soğumasıyla etkisini gösteren kış mevsiminde akünün donmasına neden olacaktır. Akünün donması ise aracın sürüş performansını doğrudan olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Aracın sürüş gerçekleştirmesi için gerekli olan tüm parçalar, aküye bağlıdır. U nedenle de akü kontrolü ve araç bak...

Rehbere git
Akü Kışı Donmaması İçin Ne Yapılması Gerekir