Oto Aydınlatma

Oto Aydınlatma

Güvenli sürüş kriterlerinin karşılanması ve görüş berraklığının sağlanması bakımından araçlardaki en işlevsel sistemler aydınlatma sistemleridir.

  Aydınlatma sistemleri kontrolü belirli aralıklarla bakımlar esnasında uygulanır. Sürüş sırasında güvenli mesafenin korunması, fren sırasında trafik güvenliği için diğer araçların haberdar edilmesi, dönüşlerde sinyal verme işlemleri gibi pek çok işlev için aydınlatma sistemleri kullanılır.

  Kabin içi aydınlatma işlevi de bu aydınlatma sistemlerinin türlerinden biridir. Aydınlatma sistemleri kontrolü ışıklandırma ve ikaz lambalarının sağlıklı çalışabilmesi adına düzenli şekilde yapılmalıdır. Olası hasar, arıza durumlarında orijinal malzeme kullanılarak değişim sağlanmalıdır. Oto aydınlatma ve oto elektrik sistemelri bakımı konusunda uzmanlarımız ile hizmetinizdeyiz.

Araç Bakım Uygulamaları

  Oto bakım işlemlerinde pek çok kategoride sayısız işlem mevcuttur. Bu işlemlerden bazıları aracın çalışma performansıyla, bazıları sürüş güvenliğiyle bazıları da kullanım konforuyla ilgilidir. Ancak hangi amaçla olursa olsun araç bakım uygulamalarında nitelikli işlem ve orijinal malzeme kullanımı kritik önem taşır. Aydınlatma sistemleri kontrolü ve değişiminden lastik balans ayarlarına kadar tüm onarım/bakım işlemleri bu prensiple yapılmalıdır. Oto aydınlatma sistemleri bakımı yanı sıra bahar bakımı ve periyodik araç bakım uygulamalarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Elektrik elektronik sistemleri bakımı/ onarımı
  • Akü bakımı/ dolumu
  • Motor sıvıları kontrolü
  • Klima sistemleri bakımı/ onarımı
  • Motor performans ölçümü
  • Aydınlatma sistemleri kontrolü / onarımı
  Araç bakımında etkili çözüm uygulamaları ve nitelikli hasar onarım çalışmaları için hizmet alınan firmanın yetkili kategoride yer alması gerekir. Çünkü bakım ve onarım işlemlerinde nitelikli planlamalara ve orijinal malzeme/ ekipman kullanımına ihtiyaç vardır. Yetkili hizmet sağlayıcılardan alınan araç bakım hizmetleri, uygulama sonrası garantili kullanım hakkından faydalanılmasını sağlar.

Aydınlatma Sistemleri Kontrolü ve Önemi

  Araç kullanırken sağlanması gereken görüş berraklığı ve aydınlatma için gereken sistemlerin bakımı, yolculuk/ trafik güvenliğinde vazgeçilmez unsurlar arasında yer alır. Zamanla aşınan, tozlanan ve kirlenen farların temizliğinden zayıf lambaların değişimine, yıpranmış elektronik bağlantılar sebebiyle aydınlatma işlevini yapamayan parçalardan kabin içi ışıkların bakımına kadar tüm aydınlatma sistemleri kontrolü, yolculuk ve trafik güvenliği için önem taşır. Aynı zamanda akü sağlığının test edilmesi için de önemli gözetim araçlarından biri olan aydınlatma sistemleri sayesinde; zayıf akü performansları kolaylıkla tespit edilebilir.

İlgili Konular

Kışın Araçta Neler Kontrol Edilmelidir

Kışın Araçta Neler Kontrol Edilmelidir

Çevre şartlarının en zorlu koşulları kış aylarında yaşanmaktadır. Dolayısıyla araçlar için de performans bakımından en fazla desteğe ihtiyaç duyulan dönem kış aylarıdır. Rüzgarlı, soğuk ve yağışlı geçen bu mevsimin teknik teçhizat üzerinde olumsuz bir etkisi bulunur. Dolayısıyla araç bakım periyotları arasında da kış bakımları oldukça önemli bir yere sahiptir. Kışın araçta kontrol edilmesi gerekenler ve mutlak ayarlardan bazıları şunlardır: Lastik kontrolleri yapılmalı ve kış lastiği kullanılmalıdır Motor yağı kontrolü yapılarak gerekirse değiştirilmelidir Motor hava fil...

Rehbere git

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git
Marş Dinamosu Arızası
Oto Periyodik Bakımda Neler Değişir

Oto Periyodik Bakımda Neler Değişir

Periyodik bakım araçlarda öncül hazırlıkların yapıldığı ve hasar tespit/onarım işlemlerinin gerçekleştirildiği iki ana kategoriden oluşan tamiratların tümünü ifade eder. Belirli Km ve zaman aralıklarıyla yapılan periyodik bakımların ana amacı; araçların çalışma düzeneğini koruma altına alarak eskiyen parçaların ve sıvıların değişimi yapmaktır. Oto periyodik bakım işlemleri kapsamında değişimi ve kontrolü yapılan parçalar ile genel uygulamalar şu şekilde sıralanabilir: • Hava filtreleri kontrolü/ değişimi • Yağ filtresi kontrolü/ değişimi • Polen filtreleri kontrolü/ deği...

Rehbere git

Fren Balatası Bitti Nasıl Anlaşılır?

Fren balataları, aracınızın güvenliğinde hayati bir rol oynar. Bu küçük, ancak önemli parçalar, aracınızın durmasını sağlayan fren sisteminin temel bileşenlerindendir. Zamanla, fren balataları aşınır ve bu, hem sürüş güvenliğinizi hem de aracınızın performansını doğrudan etkileyebilir. Fren balatalarının ne zaman değiştirileceğini bilmek, aracınızı güvenli ve verimli bir şekilde kullanmanın anahtarıdır. Bu yazıda, fren balatalarının ömrünün ne zaman dolduğunu, bunun nasıl anlaşılacağını ve balatalar tamamen bittiğinde ortaya çıkabilecek durumları detaylı bir şekilde ele ala...

Rehbere git
Fren Balatası Bitti Nasıl Anlaşılır?