Kışın Araçta Neler Kontrol Edilmelidir

Kışın Araçta Neler Kontrol Edilmelidir

  Çevre şartlarının en zorlu koşulları kış aylarında yaşanmaktadır. Dolayısıyla araçlar için de performans bakımından en fazla desteğe ihtiyaç duyulan dönem kış aylarıdır. Rüzgarlı, soğuk ve yağışlı geçen bu mevsimin teknik teçhizat üzerinde olumsuz bir etkisi bulunur. Dolayısıyla araç bakım periyotları arasında da kış bakımları oldukça önemli bir yere sahiptir. Kışın araçta kontrol edilmesi gerekenler ve mutlak ayarlardan bazıları şunlardır:

  • Lastik kontrolleri yapılmalı ve kış lastiği kullanılmalıdır
  • Motor yağı kontrolü yapılarak gerekirse değiştirilmelidir
  • Motor hava filtresi değiştirilmeli/kontrol edilmelidir
  • Radyatör suyunun donmaması için antifriz kullanılmalıdır
  • Klima bakımları yapılmalıdır
  • Far ayarları yapılıp, sis lambası kontrol edilmelidir
  Araç kış bakımı için bazı hususlar diğer bakım uygulamalarından daha önceliklidir. Bunların başında araç lastik bakımı yer alır. Kış şartlarında araç ilerleyişinin birincil engeli zemin kayganlığıdır. Bu nedenle kışın araçta kontrol edilenler listesinin en önemli unsuru kış lastiği olmaktadır. En fazla 5 yıllık olmak kaydıyla mevsim başlangıcından sonuna kadar kış lastiği kullanılması; şartlara uygun güvenli sürüşün en mühim kurallarından biridir.

Kışın Araçta Neler Kontrol Edilmelidir

Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

  Hava sıcaklıklarının 10 derecenin altına düşmesiyle birlikte artık araçlar için kış hazırlıklarının yapılması gerekir. Çünkü 7 derece sıcaklık altında ne lastiklerden, ne de motor teçhizatı ve sıvılarından verimli performans almak mümkün olmaz. Dolayısıyla performansı destekleyen yan ürün ve materyallerle sürüş kabiliyeti desteklenmelidir. Bu işlemlerin tümüne araç kış bakımı adı verilir. Kış bakımı yapmak için öncelikle lastik değişimi yapılmalı, ardından motor sıvıları kış şartlarına uygun ürünlerle takviye edilmelidir.  Ayrıca olası motor arızalarını önlemek adına mutlaka antifriz kullanılmalıdır.

Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Oto Periyodik Bakım

Oto Periyodik Bakım

  Araç bakım periyotları mevsimsel şartlara bağlı olarak taşıtların öncül bakımlarının yapılması anlamına gelir. Teknik teçhizatın koruyucu biçimde desteklenmesi, gerekli parça ve parçaçık değişimlerinin yapılması ve performans değerlendirmelerinin alınması gibi işlemler oto periyodik bakım uygulamalarının ana unsurlarıdır.

Msn Otomotiv  Özellikle yaz ve kış ayları araçlarda motor performansının direkt olarak etkilendiği zaman dilimleridir. Dolayısıyla periyodik bakımlar arasında en kritik uygulamalar yaz ve kış bakımları sırasında yapılır. Düzenli şekilde koruyucu uygulamaları yapılan araçlar mevsim şartlarında sürüş performansları açısından verimli kullanım sağlar.

Oto Periyodik Bakım