Araç Motorundan Gelen Sesler Önemlidir

Araç Motorundan Gelen Sesler Önemlidir

Basit bir ses sorunu deyip geçmeyin. Aracınızdan çıkan seslerin arıza bilgisi konusunda çok önemli özelliği vardır. Önce hafif bir ses gelir ve önemli olan bu sesi ve farklılığı yakalamaktır. Bu sesi yakalarsanız sonrasında daha büyük bir arızanın önüne geçmek daha kolay olur. Aksi halde araçta oluşan hasar çok fazla olabilir. Aracınızda;
 
  • Sürtünme sesi çıkması
  • Islık şeklinde sesi çıkması
  • Uğultu sesi çıkması
  • Vuruntu sesi çıkması
Çok önemli belirtidir ve bu belirtiler üzerinde çok dikkatli durmak gerekir. Aracınızdan gelen sese kulak vermek suretiyle önemli sorunların önüne geçmek ve çözüme kavuşmasını sağlamak mümkün olacaktır. Daha az masraflı bir bakımla akılcı bir tercih yapabilir ve çözüm oluşturabilirsiniz.
 
Islık sesi rahatsızlık verici olsa da en azından araçtaki rulmanların artık değişmesi gerektiğini söylüyor olabilir. Yıpranmış ve kullanılmaz hale gelmiş olan rulmanlar değişirse, aracın randımanı daha yüksek olacaktır. Periyodik bakım yaptıran araçlarda bu tip sorunlar çok nadiren yaşanır. Islık sesinin ortaya çıkması ile klima pompasını kontrol edebilir. Bununla beraber farklı yerlerde rulmanları gözden geçirebilirsiniz. triger gergisinde, şarj dinamosunda, şanzımanda bu bilyeler çok sık kullanılmaktadır.
 

Araç Motorundan Gelen Sesler Önemlidir

Otomobillerin Farklı Sesler Çıkarması Ne Demektir?

Otomobillerin Farklı Sesler Çıkarması Ne Demektir?

Vuruntu sesi otomatik sektöründe araçların arıza göstergesi olarak bilinir. Araçtaki sesi dinlemek suretiyle bir sorun olduğunu hemen anlayan sürücüler vardır. Tecrübeli sürücüler araçtaki mekanik aksamlarda oluşan gevşemeleri vuruntu şeklinde duyar ve buna göre tedbir alır. Aracın herhangi bir parçasının bozulmuş eskimiş veya dağılmış olması, genellikle bu tür gürültü ve seslerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu sesi takip etmek suretiyle gidermek elbette daha mantıklı ve kolaydır.
 
Uğultu sesi önemli bir soruna işarettir ve bu sorunu gidermek için sesin kaynağını bulmak önemlidir. Aks bilyesi genelde burada kaynak olarak bilinir. Özellikle aks bilyesinden gelen seslerin bu tip sorunlara çok sık yol açabileceği tahmin edilir. Rulmanların eskimesi deforme olması ve zaman içerisinde artık eskisi gibi çalışmaması söz konusudur. Bu gibi durumlarda parça değişiminin problemi tamamen ortadan kaldırmada önemli olduğunun altını çizmek gerekir.
 
Sürtünme sesi ortaya çıktığında araç sahiplerinin bu sesi hemen duyması ve bunun bir sorun olduğunu görmesi gerekir. Aracın sesini düzenli olarak dinlediğinizde pek çok sorunu daha önceden tespit edebilirsiniz. Diskinde veya silindirinde arıza olan araçlarda, yine rulman problemleri sürtünme şeklinde ses çıkarır. Dişliler hatta frenler sorun oluşturduğunda, aynı sesi duymak mümkün olur. Tedbir amaçlı olarak, uzman bir servisin bu gibi durumlarda desteğini almak gerekir.
 
Trafiğe daha güvenli bir şekilde çıkabilmek için aracınızın bakımlı ve sağlıklı olması gerekir. Emniyetli araçların bu konudaki avantajlarını herkes bilir. Araçtan gelen sesleri takip etmek suretiyle, gerekli çalışmalar yapılır ve araçlar trafiğe çıkmaya hazır hale gelir. Uzman servisinin bu konudaki katkısını akılda tutmak önemli olacaktır.
 

Otomobillerin Farklı Sesler Çıkarması Ne Demektir?